ERJ-1GEF1800C
DigiKey Part Number
10-ERJ-1GEF1800CTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-1GEF1800CCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GEF1800C
Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
180 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-1GEF1800C Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)