ERJ-12ZQF3R6U
DigiKey Part Number
10-ERJ-12ZQF3R6UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-12ZQF3R6U
Description
RES 3.6 OHM 1% 1/2W 2010
Detailed Description
3.6 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)