ERD-S1TJ241V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 99.138
Datasheet
240 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
ERD-S1TJ241V
DigiKey Part Number
P240BBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERD-S1TJ241V
Description
RES 240 OHM 5% 1/2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERD-S1TJ241V Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
-150/ -350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)