ERD-S1TJ180V is Obsolete and no longer manufactured.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 3.857
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 3.606
Datasheet
18 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
ERD-S1TJ180V
DigiKey Part Number
P18BBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERD-S1TJ180V
Description
RES 18 OHM 5% 1/2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERD-S1TJ180V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)