ERA-6AED1873V
DigiKey Part Number
10-ERA-6AED1873VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-6AED1873V
Description
RES SMD 187K OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
187 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)