ERA-3ARB1371V
DigiKey Part Number
ERA-3ARB1371V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-3ARB1371V
Description
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/10W 0603
Detailed Description
1.37 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-3ARB1371V Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)