ERA-2VPB9091X
DigiKey Part Number
10-ERA-2VPB9091XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-2VPB9091X
Description
RES 9.09K OHM 0.1% 1/10W 0402
Detailed Description
9.09 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERA-2VPB9091X Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)