ELC-18B270L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.8 A 28mOhm Radial, Vertical Cylinder (Open)
ELC-18B270L
DigiKey Part Number
ELC-18B270L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-18B270L
Description
FIXED IND 27UH 4.8A 28 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELC-18B270L Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
28mOhm
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Material - Core
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±10%