ELC-16B822L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 905
Datasheet
8.2 mH Unshielded Wirewound Inductor 280 mA 5.6Ohm Radial, Vertical Cylinder (Open)
ELC-16B822L
DigiKey Part Number
ELC-16B822L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-16B822L
Description
FIXED IND 8.2MH 280MA 5.6 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELC-16B822L Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5.6Ohm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Tolerance
±10%