ELC-16B681L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
680 µH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 430mOhm Radial, Vertical Cylinder (Open)
ELC-16B681L
DigiKey Part Number
ELC-16B681L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-16B681L
Description
FIXED IND 680UH 1A 430 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELC-16B681L Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
430mOhm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Tolerance
±10%