ELC-16B120L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2
Datasheet
12 µH Unshielded Wirewound Inductor 5.5 A 23mOhm Radial, Vertical Cylinder (Open)
ELC-16B120L
DigiKey Part Number
ELC-16B120L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-16B120L
Description
FIXED IND 12UH 5.5A 23 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELC-16B120L Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
23mOhm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Tolerance
±20%