ELC-15E5R6L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Image for ELC-15E5R6L is not available
ELC-15E5R6L
DigiKey Part Number
ELC-15E5R6L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-15E5R6L
Description
FIXED IND 5.6UH 6.8A 12 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.8 A 12mOhm Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
12mOhm
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Material - Core
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Tolerance
±20%