ELC-12E5R6L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
5.6 µH Shielded Wirewound Inductor 4.1 A 16mOhm Radial, Vertical Cylinder
ELC-12E5R6L
DigiKey Part Number
ELC-12E5R6L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-12E5R6L
Description
FIXED IND 5.6UH 4.1A 16 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
16mOhm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±25%