ELC-12D681E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 0
Datasheet
680 µH Unshielded Wirewound Inductor 980 mA 460mOhm Radial, Vertical Cylinder
ELC-12D681E
DigiKey Part Number
ELC-12D681E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-12D681E
Description
FIXED IND 680UH 980MA 460 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELC-12D681E Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
460mOhm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%