ELC-12D392E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
3.9 mH Unshielded Wirewound Inductor 450 mA 2.83Ohm Radial, Vertical Cylinder
ELC-12D392E
DigiKey Part Number
ELC-12D392E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-12D392E
Description
FIXED IND 3.9MH 450MA 2.83 OHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELC-12D392E Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.83Ohm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%