ELC-10E390L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
39 µH Shielded Wirewound Inductor 1.7 A 74mOhm Radial, Vertical Cylinder
ELC-10E390L
DigiKey Part Number
ELC-10E390L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-10E390L
Description
FIXED IND 39UH 1.7A 74 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
74mOhm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±15%