ELC-10E102L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 24
Datasheet
1 mH Shielded Wirewound Inductor 310 mA 1.8Ohm Radial, Vertical Cylinder
ELC-10E102L
DigiKey Part Number
ELC-10E102L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-10E102L
Description
FIXED IND 1MH 310MA 1.8 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%