ELC-10D332E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
3.3 mH Unshielded Wirewound Inductor 280 mA 3.2Ohm Radial, Vertical Cylinder
ELC-10D332E
DigiKey Part Number
ELC-10D332E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-10D332E
Description
FIXED IND 3.3MH 280MA 3.2 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELC-10D332E Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.2Ohm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%