EEU-FS1C511
DigiKey Part Number
P122389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1C511
Description
CAP ALUM 510UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS1C511 Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
712.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
56 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C