EET-UQ2G221JA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 7.434
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 773
Chemi-Con
In Stock: 200
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 913
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Parametric Equivalent
In Stock: 208
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 904mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
EET-UQ2G221JA
DigiKey Part Number
P13864-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EET-UQ2G221JA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.49 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.086 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
904mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C