EET-UQ2C222LA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.809
Datasheet
2200 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 98mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
EET-UQ2C222LA
DigiKey Part Number
P13781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EET-UQ2C222LA
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
4.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.692 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
98mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C