EEE-FP1C331AP
DigiKey Part Number
PCE4538TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4538CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4538DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FP1C331AP
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FP1C331AP Models
Ripple Current @ Low Frequency
552.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C