ECS-F1CE686 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 240
Datasheet
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
ECS-F1CE686
DigiKey Part Number
P2043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-F1CE686
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECS-F1CE686 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
16 V