ECQ-UAAF335RD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 84
Datasheet
3.3 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UAAF335RD
DigiKey Part Number
10-ECQ-UAAF335RD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF335RD
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 275VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF335RD Models
Category
Size / Dimension
1.614" L x 0.591" W (41.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)
1.201" (30.50mm)
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Tolerance
±20%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C