ECQ-E2824JBB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.82 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2824JBB
DigiKey Part Number
ECQ-E2824JBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2824JBB
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E2824JBB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.602" L x 0.248" W (15.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.720" (18.30mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V