ECQ-E2395KBB
DigiKey Part Number
ECQ-E2395KBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2395KBB
Description
CAP FILM 3.9UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-E2395KBB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.819" L x 0.425" W (20.80mm x 10.80mm)
Height - Seated (Max)
0.976" (24.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
250V