ECQ-E2393KB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P10962-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECQ-E2393KB |
Description | CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.039 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECQ-E2393KB Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.311" L x 0.177" W (7.90mm x 4.50mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.331" (8.40mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Voltage Rating - DC 250V | Applications General Purpose |