ECQ-E2273KB
DigiKey Part Number
P10960-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2273KB
Description
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.027 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-E2273KB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.311" L x 0.169" W (7.90mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V