ECQ-E2103KB
DigiKey Part Number
P10955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2103KB
Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E2103KB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.311" L x 0.165" W (7.90mm x 4.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V