TXS2SS-24V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXS2SS-24V
DigiKey Part Number
255-2357-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SS-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
8.3 kOhms
Coil Current
2.9 mA