TX2SL-12V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 140
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TX2SL-12V
DigiKey Part Number
255-2309-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SL-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Datasheet
EDA/CAD Models
TX2SL-12V Models
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA