NF4EB-48V
DigiKey Part Number
255-2242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NF4EB-48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Series
Must Release Voltage
4.8 VDC
Packaging
Tube
Operate Time
15 ms
Part Status
Obsolete
Release Time
10 ms
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Coil Voltage
48VDC
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
220VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
4.2 kOhms
Coil Current
11.5 mA