DS2E-SL2-DC12V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 38
Datasheet
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 29
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
DS2E-SL2-DC12V
DigiKey Part Number
255-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS2E-SL2-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS2E-SL2-DC12V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
800 Ohms
Coil Current
15 mA