UDH03-12S12
DigiKey Part Number
4457-UDH03-12S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDH03-12S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
84%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
5-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.47" L x 0.30" W x 0.43" H (11.9mm x 7.7mm x 11.0mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA