LKC05-24D12W
DigiKey Part Number
4457-LKC05-24D12W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKC05-24D12W
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 208mA, 208mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
5 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 12 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 0.80" W x 0.40" H (25.4mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-12V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
208mA, 208mA