EDL02-12S24
DigiKey Part Number
4457-EDL02-12S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDL02-12S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 83mA 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
83mA