TXG-630MA
DigiKey Part Number
2298-TXG-630MATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXG-630MA
Description
FUSE BRD MNT 630MA 250VAC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
630 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TXG-630MA Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30A
Packaging
Tape & Box (TB)
Melting I²t
0.489
Part Status
Active
Approval Agency
UL 248
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
250 V