TPK-R-800MA
DigiKey Part Number
2298-TPK-R-800MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPK-R-800MA
Description
CLASS M FUSE, TIME DELAY 800MA
Customer Reference
Detailed Description
800 mA 600 V 300 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPK-R-800MA Models
Category
Voltage Rating - AC
600 V
Mfr
Voltage Rating - DC
Series
Response Time
Slow Blow
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 100kA DC
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)