TPCC-R-20A
DigiKey Part Number
2298-TPCC-R-20A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPCC-R-20A
Description
FUSE CERM 20A 600VAC 300VDC 5AG
Customer Reference
Detailed Description
20 A 600 V 300 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Category
Voltage Rating - AC
600 V
Mfr
Voltage Rating - DC
Series
Response Time
Slow Blow
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 100kA DC
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)