TMS-500MA
DigiKey Part Number
2298-TMS-500MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS-500MA
Description
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMS-500MA Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.58
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
cULus, UL 248
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm)