TCA-630MA
DigiKey Part Number
2298-TCA-630MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCA-630MA
Description
FUSE CERM 630MA 250VAC 3AB 3AG
Customer Reference
Detailed Description
630 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCA-630MA Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Approval Agency
cULus, UL 248
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)