FXG-160MA
DigiKey Part Number
2298-FXG-160MATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXG-160MA
Description
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
160 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FXG-160MA Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30A
Packaging
Tape & Box (TB)
Melting I²t
Part Status
Active
Approval Agency
UL 248
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
250 V