FSF-250MA
DigiKey Part Number
2298-FSF-250MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSF-250MA
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder Cartridge, Non-Standard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FSF-250MA Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Bulk
Melting I²t
Part Status
Active
Approval Agency
cULus, UL 248
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
250 V