FSD-500MA
DigiKey Part Number
2298-FSD-500MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSD-500MA
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FSD-500MA Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
0.205
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, IEC 60127
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
250 V