FSA-400MA
DigiKey Part Number
2298-FSA-400MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSA-400MA
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG
Customer Reference
Detailed Description
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FSA-400MA Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
0.0515
Part Status
Active
Approval Agency
cULus, UL 248
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
250 V