CBW28-2.5A
DigiKey Part Number
2298-CBW28-2.5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBW28-2.5A
Description
FUSEHOLDER TYPE CB-TYPE III,2.5A
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 2.5A 250 V AC 32 V DC Push to Reset Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CBW28-2.5A Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
OptiFuse
Voltage Rating - DC
32 V
Series
Actuator Type
Push to Reset
Packaging
Bulk
Number of Poles
1
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
cURus, IP 40, UL 1077
Breaker Type
Thermal
Base Product Number
Current Rating (Amps)
2.5A