APR-UL-30A
DigiKey Part Number
2298-APR-UL-30A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APR-UL-30A
Description
FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE ATO
Customer Reference
Detailed Description
30 A 32 V Fuse Automotive Requires Holder Blade, ATO/ATC
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Part Status
Active
Approval Agency
ISO, SAE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Color
Green
Fuse Type
Size / Dimension
0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)