ANM58-7.5A
DigiKey Part Number
2298-ANM58-7.5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANM58-7.5A
Description
FUSE AUTO 7.5A 58VDC BLADE MINI
Customer Reference
Detailed Description
7.5 A 58 V Fuse Automotive Requires Holder Blade, Miniature
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANM58-7.5A Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Part Status
Active
Color
Brown
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.465" L x 0.157" W x 0.354" H (11.80mm x 4.00mm x 9.00mm)