ACBP-H-30C
DigiKey Part Number
2298-ACBP-H-30C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACBP-H-30C
Description
CIR BRKR 30A 32VDC AUTO RESET
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 30A AC 32 V DC Automatic Reset
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACBP-H-30C Models
Category
Voltage Rating - DC
32 V
Manufacturer
OptiFuse
Actuator Type
Automatic Reset
Series
Number of Poles
1
Packaging
Bulk
Illumination
None
Part Status
Active
Approval Agency
IP 63, SAE J1171, SAE J553
Breaker Type
Thermal
Base Product Number
Current Rating (Amps)
30A