Image for XCP5007SNT1G is not available
XCP5007SNT1G
DigiKey Part Number
2156-XCP5007SNT1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XCP5007SNT1G
Description
IC LED DVR REGULATOR 50MA 5TSOP
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 50mA 5-TSOP
Category
Voltage - Output
24.5V
Manufacturer
onsemi
Current - Output / Channel
50mA
Packaging
Bulk
Dimming
PWM
Part Status
Active
Applications
Backlight
Type
DC DC Regulator
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (TA)
Topology
Step-Up (Boost)
Mounting Type
Surface Mount
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage - Supply (Min)
2.7V
Base Product Number
Voltage - Supply (Max)
5.5V